Jesteśmy artystami / projektantami z wykształcenia i z wieloletniej praktyki, o zróżnicowanym i dość bogatym doświadczeniu artystycznym i zawodowym.

 Już od kilku dobrych lat żyjemy i pracujemy razem na pięknej Warmii, w ponad 100 letnim poniemieckim domu, na kolonii malutkiej wsi Tłokowo, nieopodal malowniczego, średniowiecznego miasteczka o swojsko brzmiącej nazwie – Jeziorany. W naszym gospodarstwie, malowniczo położonym na uboczu, wśród pól i lasów, tuż przy nie istniejącej już linii kolejowej Lidzbark Warmiński – Czerwonka, mieści się zarówno nasz dom prywatny jak i nasza pracownia. Tu projektujemy i tworzymy nasze meble i przedmioty, dopieszczamy prototypy i unikatowe realizacje, fotografujemy, lepimy, dłubiemy, malujemy… pracujemy nad projektami dla naszych klientów… I wypoczywamy, pielęgnujemy nasz ogródek warzywny, ogród i staw, korzystając kiedy się tylko da z piękna i spokoju naprawdę magicznej Warmińskiej wsi, krajobrazu i przyrody. Na wakacje nigdzie daleko nie wyjeżdżamy – bo jest nam tu po prostu dobrze 🙂


Marcelina Mikułowska z.d. Chodyniecka-KuberskaProjektant przestrzeni publicznych, domów, wnętrz a także malarka i ceramiczka

Z urodzenia Ślązaczka (Nysa, Bytom), która wychowała się na Warmii w artystycznej rodzinie, wśród ludzi teatru i sztuki. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Olsztynie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu Architekturę Wnętrz i Wzornictwo Przemysłowe. Jednak jej prawdziwym zamiłowaniem okazała się być architektura, urbanistyka i kształtowanie przestrzeni. Co pokazała w pracy dyplomowej gdzie badała architektoniczną tożsamość trzech różnych miast by tworzyć zasady urbanistyczne do projektowania właśnie architektury tożsamościowej – czyli harmonizującej z krajobrazem. Jeszcze w czasie studiów, ( żyjąc na dwa miasta) rozpoczęła pracę w biurze architektonicznym w Warszawie gdzie szkoliła się pod okiem architekta Mikołaja Reka, pracując przy wielu projektach budowlanych. Ciągle jednak ciągnęło ją do rodzinnego Olsztyna i Warmińskiego krajobrazu, gdzie od czasów liceum działała w tzw. miejskich organizacjach społecznych. Do Olsztyna zdecydowała się wrócić by założyć własną pracownię projektową. Projektowała wnętrza komercyjne, prywatne, identyfikacje wizualne ( wizerunek graficzny firm) a także systemy informacji w przestrzeni, systemy prowadzenia po budynkach i mieście. Jej największym projektem z tego zakresu jest System Informacji Miejskiej i Pasażerskiej ( SIM) dla Miasta Olsztyn, który jest aktualnie wdrażany. Przez ponad dwa lata pracowała jako specjalista ds. estetyki przestrzeni publicznej przy Prezydencie Olsztyna, współpracując z architektami i firmami wykonawczymi przy tworzeniu parków i innych przestrzeni publicznych, w tym zabytkowych. Zrezygnowała z tego stanowiska, aby otworzyć własną organizację pozarządową ( Fundacja Kreatywne Miasto), która miała uruchomić niezależne centrum kultury i kreatywności w Olsztynie, na terenach do rewitalizacji. Projekt centrum nie doszedł do skutku, a fundacja przekształciła się w Fundację Revita Warmia, którą współtworzy z mężem Rafałem Mikułowskim, której celem jest rewitalizacja prowincji Warmii i Mazur. Marcelina od 2012 roku mieszka już całościowo na wsi, gdzie doświadcza prawdziwego życia i pracy na głębokiej prowincji Warmii. Tu prowadzi swoją pracę artystyczną, projektową i społeczną… a także uczy się ogrodnictwa i marzy o hodowli zwierząt w gospodarstwie.

Rafał Aleksander MikułowskiProjektant mebli i form użytkowych, mistrz aranżacji a prywatnie artysta malarz

Z wykształcenia artysta malarz, po Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli, którą ukończył na wydziale malarstwa w 1990 roku z najwyższym wyróżnieniem jury. Obywatel świata i obieżyświat nie do końca z wyboru. Wyjechawszy z polski wraz z rodzicami w 1970 roku ( miał wówczas 8 lat), przez następne 24 lata funkcjonował poza Polską bez żadnego kontaktu z krajem, żyjąc przez ten czas we Francji, w kilku krajach Afryki, w Belgii… i sporo w tym czasie podróżując po świecie. Aktualnie obywatel Polski i Belgijski. Zdecydował się na powrót do swojego kraju urodzenia, do którego przyjechał z Afryki w 1994 roku, na fali ruchu Solidarności i tzw. „transformacji” w Polsce. Po wstępnym potężnym szoku kulturowym , jakoś w końcu ochłonął i zdecydował się tu pozostać. W młodości chciał być leśnikiem, lecz w wieku nastoletnim niespodziewanie porwała go Muza. Z zamiłowania i z wieloletniej praktyki – malarz, rzeźbiarz, projektant mebli i przedmiotów, dekorator i projektant wnętrz, rzemieślnik artystyczny. Miłośnik, znawca i kolekcjoner staroci, sztuki Afrykańskiej i sztuki „ludowej” z Europy wschodniej. Przez 20 lat prowadził swoją własną kuźnię artystyczną, realizując setki projektów własnych mebli, obiektów dekoracyjno–użytkowych i elementów architektonicznych dla klientów indywidualnych z europy i ze świata. Zainteresowania i pasje; filozofia, alchemia, historia religii, teoria sztuki, etnografia, architektura, malarstwo i rzeźba, sztuki dekoracyjne, rzemiosło artystyczne, wnętrzarstwo, grafika komputerowa … i turystyka motocyklowa.

Co nas inspiruje ?

Żyjąc na wsi – w bezpośrednim kontakcie z przyrodą i na ogromnie bogatym kulturowo północno-wschodnim pograniczu Polski i Europy, ale czując się równocześnie obywatelami niezmiernie zróżnicowanego kulturowo świata – Inspiracji tak naprawdę mamy bardzo wiele. Ktoś powiedziałby iż preferujemy styl „wiejski” lub „country” – ale czy to też ostatecznie i dostatecznie nas określa/definiuje? Tworząc i żyjąc na wsi, człowiek inaczej odczuwa przyrodę, czas…, codzienne gesty. Inaczej też spostrzega przedmioty i to co go otacza i w ogóle tzw. „rzeczywistość”. I to na pewno ma wpływ na to co chce się tworzyć i w jaki sposób kształtuje się swoją przestrzeń. Zarówno w wymiarze estetycznym, użytkowym i w pewnym sensie „duchowym”. Tak naprawdę lubimy rzeczy piękne, ciepłe, kolorowe…. ale i naturalne i surowe. Kochamy rzemiosło i ręczną pracę, emanującą „dobrą energią” i aspirującą w sposób naturalny do stworzenia „czegoś pięknego” i co w jakiś sposób człowiekowi służy. Mamy dużą słabość do „Wschodu” (a tu na Warmii ten „Wschód” jest niewątpliwie bardzo bliski i dość mocno obecny/wyczuwalny) – i do specyficznego ducha, którym emanują przedmioty artystyczno-użytkowe z europy wschodniej. Z Polski ale i z Rosji, z Ukrainy, z Białorusi, z Litwy…Ale kochamy też sztukę afrykańską, etiopską, nepalską, eskimoską ….i wszystkie tak zwane „sztuki prymitywne”, które cechuje organiczne podejście do tworzenia i naturalna wiara w „duch” przedmiotów i wszelkiej materii. Lubimy ornament i rytm. Lubimy arytmie i kontrasty. Kochamy piękno i szlachetność naturalnych materiałów, zapach wosku, terpentyny, siana, lnu….sosny, lipy i kadzidła. Kochamy swoistą „nieudolność” i niedoskonałość ręcznej pracy , wówczas gdy jest ona przepełniona autentycznym „Duchem” – i emanuje szczerą aspiracją do piękna, dobra i harmonii.

Kochamy piękne stare meble i przedmioty „z przeszłością”. Lubimy się nimi otaczać i się nimi inspirować. Jednakże jesteśmy też „współczesnymi ludźmi”, artystami, europejczykami i obywatelami świata. Wierzymy w sens i siłę twórczą wielokulturowości, lubimy szukać subtelnej jedności w dużej różnorodności – przez co jesteśmy chyba wybitnie eklektyczni i post modernistyczni 🙂 . No i jesteśmy wychowani w duchu szacunku do „czystej formy” i współczesnych – funkcjonalistycznych rozwiązań – zarówno technicznych, formalnych jak i przestrzennych. I z tego wszystkiego, w sposób naturalny ( i kulturalny jednocześnie), rodzi się jakoś i kształtuje nasz specyficzny, „Warsztato-Warmiński” styl.

JAK MIESZKAMY ? 

GOSPODARSTWO TŁOKOWO – MIKUŁOWO nad malowniczym stawem nieopodal Kościółka Św.Rocha 

NASZ STARY PONIEMIECKI DOM I JEGO WNĘTRZA ZE ZBIORAMI SZTUKI LUDOWEJ Z CAŁEGO ŚWIATA

BACK